Buradasınız: Ana sayfa - Bayan - İşyeri kuralları

İşyeri kuralları

Hayatın kendine özgü kuralları olduğu gibi, iş yerinde de ne kadar başarılı ya da ne kadar üst pozisyonda olursanız olun, uymanız gereken birtakım kurallar olacaktır. Hayatın her anında olduğu gibi, iş yerinizde de uymanız gereken ve bilmeniz gereken birtakım görgü kuralları bulunuyor. İşte size günlük yaşantınızda ve iş yerinde kolaylık sağlayacak görgü kurallarından en önemli olanları… Sizin Üstünüzdekiler Patronunuza asla ‘sen ‘ diye hitap etmeyeceğinizi biliyorsunuz. Patronunuzu gördüğünüz zaman, selam vermeye, gülümsemeye, iş saatlerinde dalga geçmediğinizi göstermeye hazırlıklı olun. Eğer aranızdaki alt-üst ilişkisini yanında çalışanlara kötü muamele yapma fırsatı olarak değerlendiren bir şefiniz  varsa, yapmanız gereken tek şey; sinirlerinize hakim olmak…. Aslında en agresif patronun bile yumuşak bir tarafı bulunur. Zor olan bunu keşfetmektir.

iş yeri kuralları 479x300 İşyeri kuralları


İş Arkadaşları

Çalıştığınız iş yerindeki arkadaşlarınızdan size daha yakın olanlara ve samimi olduklarınıza ‘sen’ diye hitap edebilirsiniz. Ama sizden yaşça büyük olanlara saygılı olmak açısından ‘siz’ demeniz, iş yerindeki görgü kurallarının içine girer. Ayrıca iş arkadaşlarınızın isim ve soyadlarını bilmeniz, bazı durumlarda iletişim anlamında size yardımcı olabilir. İyi bir iş arkadaşı ilişkisi ne çok samimi ne de çok mesafeli olmalıdır. Ama işle ilgili sorunlarınızda tavsiyelerine başvurabileceğiniz ve güvenebileceğiniz bir arkadaşınız, size çalışma hayatınızda kolaylık sağlayabilir. İş arkadaşlarınızın zor durumda olduklarını hissettiğiniz anlarda yardım etmekte gecikmeyin. Başka bir zaman onun durumuna düştüğünüzde, o da size yardımcı olabilir.

Patron Durumunda Çalışanlar

İşte çalışanlar üzerindeki hakimiyetinizi, onları küçümseyerek elde edemezsiniz. Her şeyden önce onların güvenini kazanmalısınız. Yanınızda çalışanlara her zaman ‘siz’ diye hitap etmeli ve isteklerinizin ardından ‘Teşekkür ederim’ demeyi ihmal etmemelisiniz. Çalışanlarınızı iş arkadaşlarının yanında azarlayarak asla küçük düşürmeyin. Eğer bir konu hakkında yanıldığınızı düşünüyorsanız, özür dilemeyi bilmelisiniz. Birşey yapmayı unuttuğunuzda suçu çalışanlarınızın üzerine atmayın. Çalışanlarınız beklenin üzerinde performans gösterdiğinde onları ödüllendirmeseniz bile tebrik etmelisiniz.

İş Yerinde Sevgili

Aradığınız aşk, belki sizi iş yerinizde bekliyor, ama bunun büyük sorumlulukları olduğunu unutmayın. Daha önce iş arkadaşınız olan sevgilinizle ayrılırsanız, hiçbirşey eskisi gibi olmaz. Bu durum hem sizi hem de onu etkileyecektir. Bazı iş yerlerinde, bu tip ilişkiler çalışan sevgililerin performansını düşüreceğinden pek olumlu karşılanmaz. Bu yüzden iş yerinde bir ilişkiye girmeden önce büyük bir sorumluluk altına girdiğinizi bilmeniz gerekir.

Etiketler:, , ,


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar